• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Spotkanie z dr. E. Krasuckim-Grudzień '70/Styczeń '71 - 16.XII.2010

„Robotnicza rewolta. Grudzień ‘70/Styczeń ’71 w Szczecinie”

- wykład dr. Eryka Krasuckiego

 

            Wydarzenia z grudnia 1970 i stycznia 1971 roku zapisały się w pamięci Szczecinian w sposób wyjątkowo trwały. Strajk w największym zakładzie regionu, powstanie swoistej  „republiki szczecińskiej” oraz mobilizacja w jej ramach potężnej liczby ludności miasta przeciw postanowieniom komunistycznych władz, bez wątpienia ożywiły świadomość społeczną mieszkańców miasta w wielu aspektach. W ramach obchodów 40. rocznicy Grudnia ’70 Samorząd Studencki Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy z kołami naukowymi US zaaranżował spotkanie z dr Erykiem Krasuckim, poświęcone historii wspomnianych wydarzeń.

            Wykład, zorganizowany w przeddzień ogólnopolskiej rocznicy 17.12. 1970 roku, nie ograniczył się do przedstawienia samej eskalacji grudniowych wydarzeń. Aby odpowiednio zarysować genezę szczecińskiego strajku, dr Krasucki cofnął się do okresu „pomarcowego” oraz następujących po nim przemian politycznych i społecznych. Trzeba bowiem pamiętać, iż grudniowy bunt nie wziął się znikąd, a stanowił kolejny etap wzmożenia się społecznego sprzeciwu wobec rzeczywistości PRL. Wydarzenia rozpoczęte strajkiem stoczniowców z Trójmiasta, które kontynuację znalazły na gruncie szczecińskim, przedstawił prelegent z godną uwagi wszechstronnością zarysowanej problematyki. Uporządkowane przedstawienie faktów w ujęciu chronologicznym, a także ich ciekawa analiza merytoryczna, z pewnością przyczyniły się do wzmożenia zainteresowania tematyką Grudnia ’70 i Stycznia ’71 wśród zgromadzonych.

Słuchacze, którzy mieli przyjemność wziąć udział w spotkaniu, po zakończeniu wykładu odnieśli się w swych pytaniach m.in. do sformułowania zawartego w jednym z artykułów autorstwa prelegenta, iż po Grudniu „Szczecin zyskał Szczecinian”, a także do marginalizowania przez opinię publiczną szczecińskich wydarzeń z 1970 roku w porównaniu z podobnymi, a zdecydowanie bardziej eksponowanymi, wypadkami z Trójmiasta.

W mojej opinii, organizacja całego spotkania stanowiła dobrze przemyślany wstęp i przygotowanie do głównych obchodów rocznicy, dając tym samym impuls do głębszego wglądu w te karty lokalnej historii, które stanowiły szczególnie istotny element dziejów całego kraju.

 

Anita Taźbierska