• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Spotkanie z ministrem S. Gawłowskim-28.III.2011

Spotkanie z dr Stanisławem Gawłowskim

 

            W ostatnim czasie tematyka ochrony środowiska oraz produkcji energii z bezpiecznych dla Ziemi źródeł znów przybrała na sile. Nic więc dziwnego, że na spotkanie z Posłem na Sejm RP VI kadencji i jednocześnie Wiceministrem Środowiska, dr. Stanisławem Gawłowskim, przybyły tłumy. Zainteresowanie spotkaniem, przygotowanym przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Instytut Politologii i Europeistyki, a także Koła Naukowe Pro Publico Bono i Aktywny Dialog Międzynarodowy, delikatnie zaskoczyło chyba nawet samych organizatorów. Prócz studentów wzięli w nim udział licznie zgromadzeni przedstawiciele władz Uniwersytetu Szczecińskiego, a także samego Wydziału Humanistycznego oraz władz lokalnych.

            Całość prelekcji opierała się na przygotowanej przez dr. Gawłowskiego prezentacji „Aktualny stan wdrażania środowiskowych priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013”. Wykład w zwięzły i przemawiający do wyobraźni sposób przedstawił dotychczasowe postępy we współpracy Polski z Unią Europejską na płaszczyźnie wdrażania nowoczesnych i bezpiecznych dla środowiska rozwiązań i inwestycji, a także plany z tym związane, które mają zostać zrealizowane w przeciągu dwóch najbliższych lat. Do najważniejszych, tzw. osi priorytetów, należą m.in. gospodarka wodna i ściekowa czy też gospodarka odpadami. Elementy te zostały pokrótce omówione przez prelegenta na przykładzie działań zarówno o zasięgu ogólnopolskim, jak i w skali regionalnej (np. planów dotyczących szczecińskiego zakładu termicznej obróbki odpadów). Z pewnością duże wrażenie na uczestnikach spotkania zrobiły liczby prezentowane przez dr. Gawłowskiego, a które określały ogromne nakłady finansowe przeznaczane przede wszystkim przez Unię Europejską na cele związane z ochroną środowiska.

            Pytania kierowane przez studentów do prelegenta poruszały rozległą problematykę: od kwestii neutralizacji niebezpiecznych odpadów znajdujących się na dnie Morza Bałtyckiego, przez głośną swego czasu sprawę wydobycia gazu łupkowego na terenie Polski, a na karczowaniu lasów związanym z budową autostrad kończąc. Z pewnością odpowiedzi na wiele innych nurtujących pytań będzie można posłuchać już wkrótce, na zapowiedzianych na wykładzie kolejnych spotkaniach.

 

Anita Taźbierska