• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

III Dzień Afrykański - 8.IV.2011

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

III Dzień Afrykański

„Afrykanie, którzy wybrali Polskę”

 

 

            Dni Afrykańskie to już cykliczna impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz najciekawszych wydarzeń organizowanych przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych US. Ostatnie spotkanie, które odbyło się 8 kwietnia, zgromadziło wyjątkowo wielu uczestników zainteresowanych kulturą i życiem Czarnego Lądu. O ile na poprzednich spotkaniach przedstawiano obraz Afryki widziany oczami Polaków, o tyle tym razem mieliśmy okazję wysłuchać relacji i opinii przybyszów z tego odległego kontynentu na temat naszego kraju.

            Niewątpliwie mocny i pobudzający akcent rozpoczynający spotkanie stanowił występ zespołu muzycznego, prezentującego muzykę etniczną. Grupa bębniarska Tocomala przedstawiła kilka utworów rodem z Afryki, które stanowiły przedsmak późniejszych wystąpień głównych gości. Tegorocznymi bohaterami Dnia Afrykańskiego byli John Godson z Nigerii – pierwszy czarnoskóry poseł na Sejm RP, oraz dr Degefe Gemechu z Etiopii – wykładowca w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Obaj goście przedstawili swoje życiorysy oraz historię przybycia do Polski, jednak największe zainteresowanie wzbudziły luźne opowieści na temat spostrzeżeń związanych z naszym krajem oraz jego specyfiką. Uczestnicy spotkania mogli m.in. usłyszeć, jak ciężko jest nauczyć się języka polskiego, przez co nawet po przeszło 20 latach posługiwania się nim, można mieć problemy z odmianą i końcówkami, a także, że jedną z najlepszych polskich potraw jest bigos. Osobiście związany ze Szczecinem poseł Godson (przez długi czas tu mieszkał i pracował na Politechnice Szczecińskiej, stąd pochodzi jego żona i tu urodziła się trójka jego dzieci) uznał, iż Polacy to najsympatyczniejszy naród wśród jakiego miał okazję przebywać, jednak denerwuje go wieczne i wszechobecne narzekanie.

            Dyskusję, która nastąpiła po wystąpieniu prelegentów, bezsprzecznie zdominowały tematy polityczne. Na pierwszy plan wysunęła się kwestia współpracy Polski z krajami afrykańskimi. Uznano, iż ciągle popełnianym błędem jest patrzenie na Afrykę jako na problem, a nie potencjał, który można wykorzystać (podkr. RS). Nie uniknięto także odniesień do obecnej sytuacji w północnej części kontynentu. Interwencja zewnętrzna wojsk koalicyjnych w Libii jednogłośnie uznana została przez gości za słuszną, ale jednocześnie za zdecydowanie spóźnioną.

            Dla wielu Polaków Afryka ciągle pozostaje terra incognita, a jej kultura stanowi nie do końca rozumianą ciekawostkę. Szczecin, jako miasto posiadające w Muzeum Narodowym największe zbiory afrykanistyczne w Polsce oraz grupę naukowców specjalizujących się w tej tematyce, ma wszelkie możliwości do podejmowania prób zmiany takiego stanu rzeczy. Dzień Afrykański to z pewnością warta kontynuacji w następnych latach inicjatywa, która w najbardziej bezpośredni sposób przybliża jego uczestnikom wybrane zagadnienia z życia na Czarnym Lądzie.

 Anita Taźbierska