• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Wyjazd Koła Archiwistów do Torunia

17-19 maja 2013 r. studenci Historii o specjalizacji archiwistycznej odbyli wyjazd naukowy w ramach Koła Naukowego Archiwistów do Torunia. Celem studentów było zapoznanie się ze zbiorami Biblioteki Uniwersyteckiej Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podczas zwiedzania biblioteki nasi studenci zapoznali się z systemem funkcjonującym w bibliotece oraz zobaczyli interesujące ich zbiory. Podczas zwiedzania kolekcji rękopisów mieli przyjemność zapoznać się z facsimile Divan Hafiza, Apokalipsą, czy  De revolutionibus orbium coelestium, a w oryginale m.in. z Kronikami ziemi pruskiej. Jedną z największych atrakcji podczas zwiedzania kolekcji rękopisów było obejrzenie własnoręcznego pisma Albrechta Hohenzollerna. Następnie przedstawiono im kolekcję starodruków, w której podziwiano modlitewniki Albrechta Hohenzollerna i jego drugiej żony Anny Marii oraz inne dzieła z biblioteki księcia wydane w Królewcu, które biblioteka otrzymała w momencie powstania w 1945 r.

Podczas pobytu w Toruniu, zwiedzono również miasto ze studentem renowacji zabytków UMK, który oprowadził grupę szlakiem ciekawostek starego miasta w Toruniu. Zobaczono nie tylko pomnik Mikołaja Kopernika, ale także kule szwedzkie z okresu potopu oraz weszliśmy na wieżę Kościoła pw. św. św. Janów, z której podziwiano panoramę miasta. Kolejną atrakcją pobytu była ogólnoeuropejska akcja Noc Muzeów, dzięki której zwiedzono dom Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, Muzeum Etnografii oraz Sztuki Dalekiego Wschodu.

Wyjazd dość krótki, a zarazem bardzo intensywny. Mamy nadzieję, iż w następnym roku, uda się powtórzyć wyjazd, jednak już do innego miasta.

 

Paweł Petrusiewicz