• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Wykład prof. Sobhala Datta Gupta - 9.10.2013

     Dziewiątego października 2013 gościliśmy w Instytucie profesora Sobhala Datta Gupta z Państwowego Uniwersytetu w Kalkucie. Wygłosił wykład pod tytułem Communism and Modernity:  the Asian Experience
     Podczas czterdziestopięciominutowego wykładu profesor Gupta  zarysował problem recepcji komunizmu w niektórych krajach Dalekiego Wschodu – w trzech, których  komuniści zdobyli władzę: Chinach, Korei i Wietnamie oraz dwóch,  w których do tego nie doszło: Indiach i Indonezji. Komunizm był uznawany za drogę do modernizacji tych krajów, ale stwarzało to szereg problemów. Jak przekonać innych, że ideologia z Europy służy zwalczaniu europejskiego kolonializmu? Które elementy wierzeń religijnych są możliwe do pogodzenia z komunizmem, a które należy odrzucić? Jak sobie poradzić z konkurencją nacjonalistów do władzy po usunięciu kolonizatorów?
     Po wykładzie kilka osób zadało profesorowi Gupcie pytania. Zakres był dość szeroki – od biografie azjatyckich komunistów, do działalności partii komunistycznej w Japonii.
 
Marek Stochmal