• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Wyjazd Koła Młodych Historyków do Stargardu

09.11.2013 Koło Naukowe Młodych Historyków odbyło wyjazd naukowy do Stargardu Szczecińskiego. Podczas wycieczki zwiedziliśmy Basteję, w której został otworzony w tym roku oddział Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Mieliśmy tam przyjemność zapoznania się z dziejami miasta od pradziejów po lata 30. XX wieku. Wizyta w Bastei była o tyle interesująca, iż ekspozycja została stworzona w sposób interaktywny.

Budowla złożona jest z 4 kondygnacji, każda przedstawia inny okres historii. Na parterze zapoznaliśmy się z archeologią oraz historią religii w Stargardzie. Na kolejnych piętrach zwiedziliśmy wystawy dotyczące średniowiecznego miasta (statuty miejskie, narzędzia tortur – w tym niedawno nabyty miecz stargardzkiego kata, szereg monet), wojny trzydziestoletniej (było to o tyle ciekawe, ze cała wystawa została zaprezentowana w postaci filmu) oraz dziejów miasta na przełomie XIX i XX w.

Następnym naszym celem podczas wyjazdu był główny gmach Muzeum, gdzie mieliśmy przyjemność podziwiać wystawę czasową poświęconą jugosłowiańskim jeńcom wojennym przetrzymywanych w Stalagu II D w Stargardzie. Zwiedziliśmy również wystawy stałe, stanowiące swego rodzaju dopełnienie wystawy z Bastei, gdyż zobrazowały nam dzieje miasta w XX w. Ogromnym zainteresowaniem wśród studentów cieszyła się wystawa dotycząca aptekarstwa, podczas której mogliśmy się zapoznać z wyposażeniem apteki. Chcielibyśmy w tym miejscu podziękować Panu Andrzejowi Biercy, który oprowadził nas po obu obiektach, przedstawiając zarys dziejów miasta. Wyjazd do Stargardu był pierwszym miejscem, które KNMH chce odwiedzić w roku akademickim 2013/2014, dlatego chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych o udział w kolejnych wyjazdach, o których będziemy informować na stronie instytutu.

 

Paweł Petrusiewicz