• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Wieża Bismarcka

29 maja 2015 roku Koło Historii Wojskowości w ramach projektu ,,Dotknąć historii" zorganizowało wyjście na Wieżę Bismarcka. O godzinie 11.00 wszyscy chętni uczestnicy spotkali się na pętli Gocław. Było Nas 54 osoby! Najliczniejszą grupą był II rok kierunku Studia nad wojną i wojskowością. Tematyka spotkania (,,Militaryzm Niemiec bismarckowskich") zainteresowała również II rok Historii. W wyjściu uczestniczyła mgr Karolina Pabian oraz prof. Juliusz Tym, z którym przyszedł I rok Wojskowości. 
            Z miejsca zbiórki ruszyliśmy na Zielone Wzgórze
Mimo trudności, jaką było pokonanie trasy dla niepełnosprawnego uczestnika, koleżeński duch nie opuścił członków Koła, którzy zadbali o to, by każdy chętny mógł wziąć udział w planowanym wykładzie. Poza krajobrazem bukowego wzgórza, po drodze mogliśmy zaobserwować również części gzymsów oraz rzeźb, leżących dookoła wieży. Monument poświęcony ,,Żelaznemu Kanclerzowi” w chwili obecnej nie jest udostępniony do zwiedzania. Znajdują się na nim tabliczki ,,Obiekt w ruinie. Wejście grozi niebezpieczeństwem. Wstęp wzbroniony”. Niewielu młodych mieszkańców Szczecina wie o jego istnieniu. Większość uczestników wyjścia po raz pierwszy miała styczność z tą pozostałością przeszłości. 
            Po krótkim marszu mieliśmy czas na przyjrzenie się masywnej konstrukcji. Członkowie KHW starali się odpowiedzieć na pytania dotyczące historii wieży oraz jej obecnego stanu. Prof. Radosław Skrycki przygotował wykład ,,Militaryzm Niemiec bismarckowskich”. 
            Nie ulega wątpliwości co do tego, że uczestnicy wyjścia w pełni zrozumieli symboliczne znaczenie Wieży Bismarcka. 

Dorota Kąkol