• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Wyjazd Koła Historyków Wojskowości do Strzelec Krajeńskich

 26 października 2015 roku Koło Historii Wojskowości zorganizowało wyjazd do Strzelec Krajeńskich w celu zwiedzania miejskich fortyfikacji. W inicjatywie wzięło udział 21 osób, zarówno studenci III oraz II roku Studiów nad wojną i wojskowością, jak i doktoranci- mgr Kamila Sarosińska i mgr Hadrian Kryśkiewicz. O godzinie 10.00 wyjechał autobus spod Wydziału Humanistycznego z chętnymi uczestnikami. Opiekunem podróży był prof. Radosław Skrycki. 
  O 12.00 grupę w Strzelcach przywitał burmistrz miasta Mateusz Feder, wręczając studentom pamiątki w formie materiałów promujących gminę oraz publikacji ,,Lubuskie Carcassone" Błażeja Skazińskiego. Dalszą część wycieczki poprowadził Marek Bidol, pracownik Urzędu Miejskiego. Spacer po mieście rozpoczął się od zwiedzania południowo-zachodniej części murów. Uczestników zachwycił stan ich zachowania. Następnie, po obejrzeniu Bramy Młyńskiej, kierując się północno-wschodnią częścią obwarowań, grupa doszła do Baszty Prochowej (zwanej Basztą Czarownic). Zwiedzający mieli okazję zobaczyć, na co dzień zamknięty zabytek od wewnątrz. Po obejrzeniu gotyckiego kościoła kolegiackiego, wycieczka zakończyła się na rynku pod dawnym ratuszem. Przyjazd Koła Historii Wojskowości do Strzelec Krajeńskich zainteresował miejską prasę. Opiekun oraz uczestnicy mieli okazję opowiedzenia o inicjatywie oraz wrażeniach dziennikarzowi Radia Zachód, Adamowi Królowi (http://www.zachod.pl/radio-zachod/serwis-informacyjny/region/lekcja-historii-wsrod-zabytkow/). Wkrótce w Gazecie Strzeleckiej również ukaże się artykuł dotyczący przebiegu wizyty. 
  Po interesującej wyprawie członkowie KHW zorganizowali ognisko, na którym podzielili się uwagami, dotyczącymi zabytków Strzelec Krajeńskich oraz wagi rozwijania wiedzy o regionie. 
   Zdjęcia pochodzą z portalu Nasze Strzelce oraz zostały wykonane przez uczestników wyjazdu.

Dorota Kąkol