• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Projekcja filmu "Trzech kumpli" i spotkanie z reżyser A. Ferens - 17.X.2008

            W auli Wydziału Humanistycznego, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych gościł Annę Ferens, reżysera filmu „Trzech kumpli”. Film został wyświetlony w ramach XVII Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych DokumentART przy współpracy IPN, IHiSM, OFFicyny. Głośnym echem odbiła się projekcja filmu w telewizji TVN, a 17 października br. mieliśmy przyjemność obejrzeć pełną wersję tego kontrowersyjnego dokumentu. Niestety szczeciński pokaz nie przyciągnął rzeszy studentów lecz przyczyn tego nie należy doszukiwać się tylko w braku zainteresowania, ale także z przyczyn organizacyjnych – zmiana godziny projekcji i godzinne opóźnienie z przyczyn technicznych, nie pozwoliło wszystkim zainteresowanym uczestniczyć w pokazie.  

Dokument opowiada o przyjaźni „Trzech Kumpli”, studentów polonistyki Uniwersytetu Jagielońskiego: Stanisława Pyjasa,  Lesława Maleszki, Bronisława Wildsteina. Ich losy rozeszły się w nocy 6 na 7 maja 1977, z chwilą kiedy zginął Pyjas. Jak dowiadujemy się z dokumentu jednym z elementów, który mógł przyczynić się do śmierci Pyjasa były donosy TW „Ketmana”; pod pseudonimem tym ukrywał się właśnie Maleszka. Został dekonspirowany po opublikowaniu pracy magisterskiej pt. „Sposoby zwalczania Studenckiego Komitetu Solidarności”, napisanej przez byłego pracownika SB. Film ukazuje mechanizmy działania Maleszki, jego bezkompromisowość w realizowaniu wyznaczonych mu zadań przez funkcjonariusza prowadzącego, a także jego nadgorliwość.

            Po zakończeniu filmu uczestnicy mieli okazję do rozmowy z Anną Ferens. Niestety studenci i uczniowie wykazali się małym zaangażowaniem, dlatego została ona zmonopolizowana przez pracowników IPN i IHiSM. Rozmowa była dobrym uzupełnieniem projekcji, padały na niej interesujące pytania m.in. o kulisy powstawania filmu i moralność tajnych współpracowników.

            Wyświetlenie filmu w ramach festiwalu w auli uniwersyteckiej niektórych może dziwić, ale wyjaśniają to słowa wypowiedziane przez prof. Makowskiego do Pani Anny Ferens: „film ten powiedział więcej o PRL-u niż on [Adam Makowski] sam napisał”.

 

Marcin Kulesza, Agata Muszyńska, Monika Ogiewa