• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Jarocin w obiektywie bezpieki + Fala - 5.XI.2008

            W dniu 5 listopada 2008 w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych otwarto wystawę poświęconą Festiwalowi Muzyków Rockowych w Jarocinie, a następnie odbyła się projekcja filmu Piotra Łazarkiewicza „Fala”.

            Wystawa została zorganizowana przez szczeciński oddział IPN reprezentowany  przez Katarzynę Rembacką, która opowiedziała o kulisach powstania wystawy, po czym zaprosiła do obejrzenia filmu. Z ramienia IHiSM dr Eryk Krasucki wygłosił krótki wykład o historii Festiwalu w Jarocinie, a także o ideałach przyświecających ówczesnej młodzieży, poprzedzając tym samym pokaz.

            Reżyser w „Fali” udokumentował Festiwal Muzyków Rockowych w 1985. Film pokazuje różne sposoby postrzegania festiwalu – przez młodzież, władze miasta oraz organizacje społeczne. Zaprezentowane zostały również fragmenty koncertów gwiazd Jarocina m.in. Dzieci Kapitana Klossa, Madame, Republiki.

Film oddaje atmosferę Festiwalu i pozwala dowiedzieć się widzowi dlaczego nazwanie Festiwalu w Jarocinie "zwykłym" festiwalem jest nadużyciem. Festiwal Muzyków Rockowych nie był tylko okazją do posłuchania muzyki, ale stanowił możliwość (czasem jedyną) do wyrażania samych siebie, swoich poglądów czy sprzeciwu wobec władz.

            Niestety po zakończeniu projekcji nie było czasu na dyskusję. Wielka szkoda, tym bardziej, że film i wystawa były dobrą okazją do bliższego przyjrzenia się życiu młodzieży w latach 80 i jednemu z najważniejszych zjawisk społecznych tego okresu jakim był Festiwal w Jarocinie.

           

 

             Monika Ogiewa, Marcin Kulesza.