• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

90. rocznica odzyskania niepodległości - 19.XI.2008

Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych postanowił uczcić 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wykładem prof. Farysia oraz pokazem filmu Joanny Pieciukiewicz „Honor Generała”. Ostatnim punktem była prezentacja Koła Historii Wojskowości, działającego przy IHiSM, a będącego jednocześnie członkiem Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich. Wydarzenie przyciągnęło zainteresowaniem studentów oraz uczniów szkół objętych patronatem IHiSM.

Prof. Faryś w swoim wykładzie przybliżył sytuację międzynarodową, która umożliwiła narodowi polskiemu odbudowę własnego państwa. Dzięki jego słowom mogliśmy poczuć się świadkami tamtych wydarzeń i z pewnością była to lepsza lekcja historii niż inicjatywy podejmowane przez media publiczne.

Film Joanny Pieciukiewicz pt. „Honor Generała” opowiada o  gen. Stanisławie Sosabowskim, który jest większym bohaterem w Holandii niż w Polsce. Holendrzy przywrócili mu należyty honor nadając najwyższe odznaczenie państwowe. Obraz przedstawia lata zmagań z historią i z ludzkim uporem żeby przywrócić dobre imię człowiekowi, który powinien stać w jednym szeregu z największymi polskimi bohaterami. W rzeczywistości, niestety, jest inaczej. Można zaryzykować stwierdzenie, że projekcja rozbudziła uczucia patriotyczne wśród widzów i nawet ci, którzy nie czują się patriotami na koniec poczuli dumę, że Polska wydała człowieka niosącego wolność i pokój obcemu narodowi.

Po seansie obecna przy projekcji reżyser filmu opowiedziała, skąd wziął się pomysł na zrobienie filmu o Sosabowskim. Okazało się, że koncepcja zrodziła się przy realizacji innego projektu, dzięki prof. Makowskiemu. Następnie autorka obrazu zasygnalizowała główny cel tego filmu, jakim jest uzyskanie przeprosin ze strony Brytyjczyków, za to, iż zrobili z generała kozła ofiarnego po zakończonej niepowodzeniem operacji Market – Garden. Jest to chyba plan, który ma połaskotać naszą narodową dumę. Bardziej przesiąknięty patosem, niż uwarunkowaniem rzeczywistym. Może przy tej okazji warto zastanowić się czy mamy prawo żądać od narodu brytyjskiego przeprosin, skoro sami nie potrafiliśmy przywrócić Sosabowskiemu należytego miejsca w naszej historii? Być może powinniśmy zobligować polski rząd do większego zaangażowania w przywracaniu honoru generałowi, a potem wymagać tego od innych? Może dzięki tej produkcji, każdy z uczestników dyskusji zastanowił się jakim jest naprawdę patriotą…

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także prezentacja Koła Historii Wojskowości, które przedstawiło historię Pułku oraz jego wkład w odzyskanie niepodległości. Dodatkowo prezentację wzbogaciły mundury, broń i sprzęt z epoki.

 

 

 

 

Monika Ogiewa