• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Wykład prof. P. Briksa "Nabopalassar-zapomniany król Babilonu" 22.I.2009

22 stycznia 2009 roku Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych zorganizowały wykład prof. Piotra Briksa pt. „Nabopalassar – zapomniany król Babilonu”. Na spotkanie przybyło więcej pracowników naukowych niż studentów. Szkoda, gdyż wykład wzbogacony był prezentacją multimedialną, a niektórzy studenci po raz pierwszy mogli spotkać się z profesorem i posłuchać o jego zainteresowaniach badawczych.

Na początku profesor przedstawił stan badań na temat Nabopalassara, a także pokrótce opowiedział historię Babilonu, począwszy od panowania Sargona Wielkiego (XXIV w. p.n.e.) przez okres rządów Hammurabiego (XVIII w. p.n.e.), aż do opanowania miasta przez Asyryjczyków i zburzenia Niniwy (612 r. p.n.e.). Data ta wyznacza początek ery rozkwitu Babilonu.

W kolejnej części wykładu P. Briks przybliżył postać Szamuszumukina - króla Babilonu, którego biografia mogłaby stanowić kanwę dramatu historycznego. Król ten zasiadł na tronie w momencie otoczenia miasta przez wojska Aszurbanipala. Podpalił więc pałac i zginął w płomieniach pożaru.

Aszurbanipal został przedstawiony jako „władca na glinianych nogach”, gdyż od jego Imperium odłączyli się Medowie, tworząc własne państwo i zawierając sojusz z w nowym królem Babilonu – Nabopalassarem. Natomiast władca Egiptu – Neho udzielił pomocy Asyryjczykom. W tym fragmencie wykładu zostały zaprezentowane sojusze, jakie zostały zawarte i które doprowadziły po bitwy pod Muggido, która została porównana do armagedonu.

W zakończeniu wykładu profesor starał się wyjaśnić pochodzenie Nabapalassara, który uwolnił Babilon spod jarzma słabnącej Asyrii i doprowadził do błyskawicznego rozkwitu miasta, a następnie opanowania całej Mezopotamii, głównie za sprawą swego syna – Nabuchodonozora.

Minusem czwartkowego spotkania był brak dyskusji, na którą nie było czasu, a mogła być doskonałą okazją na zaprezentowanie swojej wiedzy dla obecnych na wykładzie pasjonatów historii starożytnej, a także okazję dla studentów na poszerzenie swojej, nie zawsze dużej, wiedzy na temat starożytności.

 Monika Ogiewa, Paweł Więckowski (KNMHUS)

 

 

fot. Aneta Popławska (KNMHUS)

 

fot. Aneta Popławska (KNMHUS)

 

fot. Aneta Popławska (KNMHUS)