• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Dni Instytutu - 17-19.III.2009

Młodości! Tobie nektar żywota

Natenczas słodki, gdy z innymi dzielę:

Serca niebieskie poi wesele,

Kiedy je razem nić powiąże złota.

Razem, młodzi przyjaciele!...

 

 

 

            W dniach 17 – 19 marca 2009 koła naukowe działające w IHiSM US zorganizowały Dni Instytutu pod hasłem „Obudź w sobie humanistę”. W założeniu jest to wydarzenie cykliczne, które ma być świętem pracowników i studentów Instytutu, dodatkowo promując i zachęcając uczniów szkół ponadgimnazjalnych do studiowania Archeologii, Historii czy Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim.

Impuls do organizacji wysłany został przez Studenckie Koło Archeologiczne i pobudził do działania inne koła naukowe działające w Instytucie, czyli Koło Naukowe Archiwistów, Koło Historii Wojskowości oraz Koło Miłośników Polski Szlacheckiej. Współpraca między kołami, pomimo różnych płaszczyzn działań naukowych, układała się bardzo dobrze i umożliwiła rozdział obowiązków organizacyjnych. Ostatnie kilka miesięcy upłynęło pod kątem maksymalnych wysiłków członków kół, aby te 3 dni mogły stać się prawdziwym świętem.  

            17 marca br. o godzinie 10 cała maszyna ruszyła w korytarzu IHiSM. Każde koło przygotowało wystawę, w której zostały zawarte informacje dotyczące jego działalności oraz opracowało prospekty reklamowe dla chętnych do wstąpienia w ich szeregi, a także dla przyszłych żaków zachęcając do rozpoczęcia studiów w Instytucie. Oprócz ulotek i ekspozycji zainteresowani mieli możliwość zapoznania się z przyrządami archeologicznymi, z różnymi rodzajami broni historycznej, odczytania pisma neograficznego czy zasmakowania staropolskiego posiłku. Pierwszy dzień cieszył się zainteresowaniem władz uniwersytetu i wydziału, pracowników naszego Instytutu, mediów, a co najważniejsze młodzieży i tym samym zakończył się pełnym sukcesem oraz słowami uznania skierowanymi do studentów.

            Drugiego dnia było zupełnie inaczej. Na ten dzień zaplanowany był panel naukowy,  w którym dwa wystąpienia były przewidziane dla każdego koła. Niestety mimo zarezerwowanej sali wykładowej uczestnicy nie mieli się gdzie podziać, gdyż pomieszczenie nie zostało udostępnione z powodu odbywających się tam zajęć. Dzięki interwencji prof. Mariana Rębkowskiego została zaaranżowana sala konferencyjna, gdzie prelegenci wygłosili swoje wystąpienia. „Archeologów” reprezentowali: Michał Adamczyk i Piotr Omański „Łucznictwo, archeologia, eksperymenty. Jak poznajemy przeszłość na podstawie teraźniejszości” oraz Agnieszka Konopka „ Słowiańskie miejsce kultu w Szczecinie – próba lokalizacji”. Z ramienia „Wojskowych” Michał Dworczyk przedstawił „Potęga Fryderyka II. Działania wojenne podczas wojny siedmioletniej”, Michał Zatowka „Generał Bałatowicz i oddziały białoruskie w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920”. W imieniu „Archiwistów” referat wygłosił Maciej Bartman „Archiwum Szczecińskie po II wojnie światowej i jego rola w życiu Szczecina”, a także Grzegorz Rolewicz „Zawód archiwista”. Na koniec wystąpili „Szlachcice”: Andrzej Cichorski „Pojedynki szlachciców w Pamiętnikach Jana Chryzostoma Paska” oraz Dawid Karasiewicz „Pogrzeb szlachcica w czasach staropolskich”. Niestety ostatnie wystąpienia zostały zakłócone przez konserwatora budynku, który w czasie sesji bez chwili zastanowienia wszedł do sali z drabiną i młotkiem w celu zawieszenia na ścianie godła. Tego dnia uderzająca była również duża absencja ciała pedagogicznego, która była tym bardziej zauważalna, iż dzień wcześniej hucznie świętowali razem z nami. Szkoda, ponieważ dla osób wygłaszających tego dnia referaty, ważna była obecność kogoś o większym dorobku

i doświadczeniu. Kogoś, kto mógłby wytknąć błędy i rzeczowo pochwalić. Niestety takich osób zabrakło…

            W ostatni, czwartkowy wieczór brać studencka próbowała „obudzić humanistów” w studenckim klubie „Pinokio”. Wdzięczni jesteśmy kilku pracownikom IHiSM, którzy nas w ten wieczór nie zawiedli i razem z nami świętowali kolejne zakończenie Dni Instytutu 2009. Mimo różnych emocji, jakie wywołała w nas organizacja naszego wspólnego święta, uczestnicy imprezy z uśmiechem na ustach stwierdzili, że kolejne Dni Instytutu organizujemy za rok i co najważniejsze – razem. Te słowa obecne były z nami do ostatnich dźwięków muzyki i są nadal.

            Żałujemy, iż w tym roku nie było z nami przedstawicieli Koła Naukowego Młodych Historyków, którzy w tym czasie organizowali swoją konferencję, której sukcesu im gratulujemy. Jednocześnie powinnyśmy się zastanowić czy inicjatyw nie można było połączyć? W końcu wszyscy jesteśmy częścią Instytutu, tworzymy go, a więc czemu nie świętujemy razem?

***

            Korzystając z okazji organizatorzy dziękują Prof. Mirosławie Gazińskiej – prorektor ds. studenckich US oraz Prof. Barbarze Kromolickiej – dziekan Wydziału Humanistycznego za sfinansowanie Dni Instytutu 2009. Opiekunom studenckich kół naukowych: dr Renacie Gałaj – Dempniak, dr. Rafałowi Simińskiemu, dr. Mikołajowi Urbanowskiemu oraz dr. Henrykowi Walczakowi za wszelką niezbędną pomoc w sprawach organizacyjnych. Dyrektorowi Archiwum Państwowego w Szczecinie dr. Janowi Macholakowi oraz prof. Radosławowi Gazińskiemu za wsparcie wystawy archiwistycznej, prof. Marianowi Rębkowskiemu i dr. Erykowi Krasuckiemu za udział w panelu naukowym, oraz przewodniczącemu Samorządu Studenckiego Marcinowi Wypchło a także studentom i wszystkim tym, którzy wspierali nas w tych działaniach czynem lub dobrym słowem jednocześnie sprawiając iż tegoroczne Dni Instytutu na długo zapadną w naszej pamięci.

 

Monika Ogiewa