• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

"Stany Zjednoczone wobec Okrągłego Stołu" - wykład prof. K. Michałka - 13.V.2009

Już po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch lat nasz Instytut mógł gościć wybitnego znawcę historii Stanów Zjednoczonych, profesora Uniwersytetu Warszawskiego – Krzysztofa Michałka. Spotkanie odbyło w Sali imienia Marka Baumgarta. Przywitanie  i wstęp wygłosiła wychowanka profesora – doktor Renata Nowaczewska, która przybliżyła zgromadzonym dorobek naukowy prelegenta.

Po krótkim przemówieniu głos zabrał Krzysztof Michałek. Zaprezentował najnowszą literaturę poświęconą stosunkom polsko-amerykańskim w dobie przemian ustrojowych. Zaznaczył, że zawartość tej literatury jest unikatowa, gdyż Amerykanie odtajnili dokumenty wcześniej niż po trzydziestu latach, a zawarte zostały w dwóch tomach źródeł Ku wielkiej zmianie oraz Ku zwycięstwu Solidarności.

Po wstępie profesor przedstawił zarys polityki wewnętrznej Georga Busha seniora oraz jej wpływ na wydarzenia w Europie. Administracja Busha dokonała wtedy strategicznego przeglądu koncepcji polityki w stosunku do ZSRR i jego satelitów.

W wykładzie podkreślono sceptycyzm strony amerykańskiej w stosunku do partnerów z Solidarności, bowiem Amerykanie pamiętali nieudane próby reform w bloku sowieckim, jak na przykład w Czechosłowacji w 1968 czy stan wojenny w Polsce w 1981. Krzysztof Michałek uzasadnił swoje stanowisko na podstawie odtajnionych dokumentów ambasadora USA w Polsce – Johna Daviesa oraz sekretarza stanu Bakera.  Te raporty informowały na bieżąco stronę amerykańską o negocjacjach rządu z opozycją. Bush bardzo pragmatycznie podchodził do udzielania pomocy obwarowując to szybkimi i korzystnymi zmianami w dziedzinie gospodarczej i społecznej. Zainicjowanie obrad Okrągłego Stołu nie rozwiało wątpliwości trapiących USA. Z raportów Daviesa wynikało, jak duże było zaskoczenie wywołane dynamiką zmian w Polsce. Efektem porozumień 1989 roku była wizyta prezydenta USA w Polsce. Przełom i zmiany ustrojowe spowodowały nowe zadanie rządu Mazowieckiego przy wsparciu USA, czyli przeprowadzenie prorynkowych reform.

Wykład zakończyła dyskusja. Padło wiele pytań lecz na największą uwagę zasługują dwa z nich. Pierwsze zadane przez profesora Andrzeja Furiera, dotyczące bieżących problemów administracji Barracka Obamy. Profesor chciał znać ocenę Krzysztofa Michałka na temat walki administracji obecnego prezydenta z kryzysem gospodarczym. Zapytany powiedział, że jesteśmy skazani na walkę metodami z przeszłości, bowiem ,,z każdą nową wojną walczy się doświadczeniami z poprzednich”. Z kolei doktor Anna Szczepańska zapytała o często wątpliwy profesjonalizm służb dyplomatycznych USA. Argumentowała pytanie sytuacją zaistniałą w czerwcu 1956 roku. W odpowiedzi profesor Michałek podał zgromadzonym kilka innych, często zabawnych przykładów nieudolnych i pobieżnych działań dyplomatów. Najlepiej zilustrował to przykładem z marca 1968 roku.

W spotkaniu z profesorem Michałkiem brali udział licznie zgromadzeni studenci i pracownicy Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych. Przybyli m.in. dyrektor Instytutu Adam Makowski oraz prorektor Edward Włodarczyk.

 

Jarosław Bojar i Piotr Taraszkiewicz